Szakmai cikkeim macska témában 

Számos macskás témájú cikket írtam szakmai, de laikusok számára is értelmezhető nyelvezettel, melyek a Macskamánia Magazinban jelentek meg 2014-től kezdődően. Ezúton is köszönöm Nekik a közbenjárást abban, hogy ezek a magyar nyelven nem, vagy nehezen megtalálható információk, tapasztalatok, összefüggések mások számára is elérhetőek legyenek!

Ha érdekel valamelyik téma, kattints a bejegyzésre az olvasáshoz! Folytatás az oldal alján a Korábbi bejegyzésnél.

Az írások saját szellemi termékeim, így az anyagok, vagy azokban szereplő bármely részletnek előzetes írásbeli engedélyem nélkül való felhasználása tilos és csak a szerzőre való hivatkozással lehetséges.

A macskák nyelőcső és gyomorvég szűkülete ritkán előforduló betegségek. Lehet kongenitális eredetű, azaz már a születéskor jelen van genetikai, vagy egyéb okok miatt. A genetikai háttér egyelőre nem nyilvánvaló. Gyakoribb, hogy az elváltozás valamilyen külső hatásra később alakul ki.

A macskák fertőző hashártyagyulladása minden macskatartó által rettegett betegség, mely halálos kimenetelű. Mind az ellenőrizetlen, szabadon élő macskákban, mind a tenyészállományokban előfordul. Nagy jelentősége a tenyészetekben van, hiszen egy fertőzött, beteg kölyök pusztulása az új gazdának a lelki megterhelés mellett jelentős anyagi...

A gerincvelő eredetű izomsorvadás, más néven SMA (Spinal Muscular Atrophy) egy meglehetősen ritka betegség, melynek előfordulását egyelőre csak a Maine Coon fajtában figyelték meg.

Az állattenyésztés során egyre több betegség genetikai eredetére derül fény. Bár a macska genomja régóta ismert, mégis vannak olyan betegséget okozó mutációk, melyek eredete és oka máig nem tisztázott, de azok a betegségek is még mindig gyakoriak a tenyészetekben, melyekre már évek óta elérhető a genetikai vizsgálat is. Macskában leggyakoribb és...

Amikor a macskakölyök az anyaméh védett környezetéből kikerül a külvilágba, számos mikrobával kerül érintkezésbe, köztük kórokozókkal is. Az újszülött még nem tud aktív immunválaszt produkálni, vagyis nem képes arra, hogy saját ellenanyagot termeljen, ehhez a felnőtt állatnak is kb. 10 napra van szüksége. A passzív immunitás révén képes megvédeni a...

Mind a tenyésztők, mind a kedvenc állatot tartók számára fontos a macska szaporodásbiológiájának ismerete: előbbinek a tenyészállatok reprodukciójának managementje, utóbbinak a kedvenc macskák szaporodásának és a szaporodási szervrendszer megbetegedéseinek megelőzése végett.