Vércsoportok szerepe a tenyésztésben
A macskáknak is van vércsoportja, ami komoly összeférhetetlenséghez vezethet a tenyésztésben. Nézzük, hogyan lehet megelőzni, mit tegyünk, ha már megtörtént a baj.

Milyen vércsoportok vannak és hogyan öröklődnek?
Ahogy az ember, úgy a macska esetében is több vércsoport ismert. Meghatározásuk a vér kompatibilitása szempontjából fontos.
A vért a vörösvértestek felszíni antigénszerkezete alapján sorolják csoportokba. Három fő csoport ismert, A, B és AB. Az A csoport a leggyakoribb, az ezzel a vércsoporttal rendelkező egyedek vére kis mennyiségben anti B ellenanyagokat tartalmazhat. A B csoport szintén elterjedt, de kevésbé jellemző, a vér magas anti A ellenanyagszintet tartalmaz. Legritkább az AB csoport, mely az emberi AB vércsoporttal ellentétben nem az A és a B csoport összeolvadásából jön létre.
A és B vércsoport öröklődése macskában

Ahogy a táblázatból látható, ahhoz hogy egy macska B vércsoportú legyen, mindkét szülőjétől a b allélt kell örökölnie. A csoport esetében elegendő, ha az egyik szülőtől örökli az A gént.
Az AB vércsoportot a c allél alakítja ki. Fenotípusos megjelenéséhez vagy homozigóta formában kell jelen lennie (cc), vagy heterozigóta formában a b alléllal közösen (cb). A dominancia sorrendjében az allélok az alábbi módon írhatók le: A>b>c. Vagyis az A csoport domináns a B-hez és az AB-hez képest, az AB pedig domináns a B-hez képest. A B csoport mindkét csoporthoz képest recesszív.
Vércsoportok lehetséges genotípusai:
A csoport: AA, Ab, Ac
AB csoport: cc, cb
B csoport: bb
A vércsoportok gyakorisága az állományokban földrajzilag és fajtánként is eltérő. A fajtákat az előfordulási arány szerint három csoportba sorolják.
- Szinte 100%-ban az A jellemző, B gyakorisága 10% alatti:
sziámi, tonkinéz, keleti, amerikai rövidszőrű, bengáli, Maine Coon, norvég erdei
Egyes források a sziámi fajta esetében 100% A csoportot jelölnek meg.
- B gyakorisága 10-25% közötti:
abesszin, szomáli, birman, burma, perzsa, himalája, sphynx
- B csoport előfordulása 25%-nál magasabb:
brit, egzotikus rövidszőrű, Cornish rex, Devon rex, török angóra, török Van
Az AB csoport előfordulását egyes források világszinten kb. 1%, mások maximum 6%-ra teszik.
A vércsoportokat genetikai vizsgálattal el tudjuk különíteni egymástól, melyhez a mintavétel történhet nyálból, vagy vérből.
A vércsoport genetikai vizsgálatok eredményének értelmezése

Fontos, hogy a vizsgálat csak házi macskák, illetve kizárólag tőlük származó fajták esetében használható, vadmacskák és hibridek pl. bengáli, chausie, szervál nem, mert ez utóbbiak vércsoportrendszere még nem tisztázott. Az esetek kb.2%-ában az eredmény nem értékelhető, mert létezhetnek olyan mutációk, melyek még nem ismertek.
Mikor van baj?
A B vércsoportú macskák vérében 3 hónapos korra magas anti A ellenanyagtartalom alakul ki. Ellenben az A vércsoportúak vére nem, vagy csak kevés anti B ellenanyagot tartalmaz. Az AB vércsoportúakra sem anti A, sem anti B ellenanyagok jelenléte nem jellemző, ezek az egyedek vérátömlesztéskor bármilyen csoportú vért kaphatnak.
Összeférhetetlenség jelentkezik vér transzfúzió esetén, ha egy B vércsoportú macska A vagy AB vért kap, illetve újszülöttekben a születés utáni első napon. Ha egy B vércsoportú anyát pároztatnak egy A vagy AB csoportos hímmel, akkor a megszülető A és AB utódokban megtörténik a vörösvértestek szétesése. Mivel a B anya vérében található A ellenanyagok a kolosztrum felvételével bejutnak a kölykökbe, az A és AB utódok vörösvértestjeihez kötődnek az anti A ellenanyagok, így tönkretéve azokat. Előfordulhat hirtelen, tünetek nélküli elhullás, vagy a kölykök gynegék lesznek, elhalványulnak,vagy sárgaság lép fel. A keringési zavar miatt elhalhat a farok vége és a fül csúcsa. Tünete lehet a vérfesték vizelés is, mert a széteső vörösvértestekben található hemoglobin elszínezi a vizeletet. Az utódok különféle mértékben lehetnek érintettek, néhányan emberi beavatkozás nélkül is túlélhetik. Ez attól is függ, hogy mennyi ellenanyagot juttatott az anya a kölykökbe és mennyi szívódott fel a bélből.
Mit lehet tenni?
Az összeférhetetlenség a már megszületett macskáknál elkerülhető, ha az A és AB kölyköket életük első napjában nem engedik a B anyától szopni, mivel az anyatejben lévő ellenanyagok csak 24 óráig képesek felszívódni a kölykök bélcsatornájából. Ezeket a kölyköket addig vagy kézzel nevelik, vagy A anyához teszik. A vércsoport meghatározása ilyen fiatal korban köldökzsinór vérből történik.
A már érintett kölyköket meg lehet próbálni transzfúzióval kezelni, de általában ehhez már túl késő, illetve nehéz kivitelezni. Elkerülhető a jelenség, ha a párosítandó szülőpárokat előre tesztelik és a B anyákat csak B kandúrral fedeztetik. Ennek hátránya, hogy ezzel tovább szaporítjuk a B-s nőstények számát és a probléma lehetősége a következő generációkban is fennmarad.
Források:
International Cat Care: Blood groups and blood incompatibility
UC Davis Vet.Gen.Lab.: AB blood group in felines
Sandrina M Vieira, Riu R F Ferreira, Augusto JF de Matos, Ines M Cardoso, Rita M C Graca, Ana RPB Soares, Carles Blasi-Brugué, Ignacio M Sánchez, Rafael R Gopegui: Distribution of feline AB blood types