,,A szem a lélek tükre..." Milyen lehet egy macska szemének színe?

2023.01.09

A macskák küllemét a testfelépítésen és a bunda jellemzőin kívül a szem színe is alapvetően meghatározza. Fajtatiszta állatok esetében a fajtastandard rögzíti a kívánt, illetve elfogadott szemszíneket. 

Mitől függ a szem színe és mikor alakul ki véglegesen?

A szem színe genetikailag összefügg a szőrzet színével. A macskakölykök szeme 7-12 napos kor között nyílik ki, ekkor az írisz színe kék. Később, az érés során ez változik, általánosságban elmondható, hogy a point (színjegyes, például: sziámi, ragdoll, himalája perzsa) macskáknak, illetve a recesszív albínóknak marad kék. A domináns fehér (W génnel rendelkező) macskáknak lehet kék, vagy felemás, ha a melaninhiány a szem íriszét is érinti. Minden egyéb esetben a macskák szeme zöld, arany-vagy rézsárga és ezek különböző árnyalatai lehetnek, melyről a standard általában külön szól az egyes fajták leírásaiban.

Mitől függ a szem színe?

A szem pigmentációját az íriszben található pigmenttermelő sejtek, melanocyták működése határozza meg. Az írisz pigmentjei a világosbarnától a sötétbarnáig (eumelanin), a sárgától a vörösig (pheomelanin) terjednek, valamint lehetnek a lipokróm pigmentek közé tartozó arany, narancs és rézszínű festékanyagok is. Az írisz nem tartalmaz kék, szürke, zöld és mogyoróbarna pigmenteket, ezeket a szemszíneket az írisz különböző rétegeiben lévő színek kölcsönhatása és a fénytörés hozza létre. A szín és annak intenzitása az íriszben lévő pigmenttermelő sejtek számától és tevékenységétől függ. Az írisznek két rétege van: a külső réteg a stroma, alatta pedig a hámréteg található. Mindkét réteg termel pigmenteket, de eltérő mennyiségben. Ha a stroma rétegben nincsen, vagy kevés melanocyta van, akkor kék lesz a szem. Ha a stromalis melanocyták sűrűsége alacsony, akkor mogyoróbarna, vagy zöld a szem. Sötét rézszínű szem alakul ki, ha a melanocytáknak nem csak a száma magas, hanem az aktivitásuk is. Ha kevésbé aktívak, akkor világosabb borostyánsárga szemszín alakul ki. A melanocyták aktivitása genetikailag meghatározott. A szem végső árnyalatát az is befolyásolja, hogy a stromában lévő pigmentekről, kollagénlerakódásokról és más molekulákról hogyan verődik vissza a fény. Különböző kromoszómákon, több gén szabályozza az írisz pigmentációját, így nem egyszerű a tenyésztői munka során egy elvárt színintenzitást rögzíteni.

Kék szem-színjegyes bunda

A kék szemszín nagyon mutatós, sokak által kedvelt. A kiscicák szeme 6-8 hetes korukig kék, mert az íriszeik ekkor még nem tartalmaznak elég melanint. Körülbelül 7 hetes korukra termelődik annyi melanin az íriszben, hogy megjelenik a valódi szemszín, mely legkésőbb 5 hónapos kor után már nem változik. A kék szemszínnek alapvetően kétféle, régóta ismert háttere van. Az egyik a ,,cs" nem teljes színtelítettséget, köznapi nevén színjegyes bundát létrehozó génhez kapcsolódó kék szemszín, mely ragyogó, mélykék. Mivel a ,,cs" recesszíven öröklődik, csak akkor jelenik meg, ha az állat mindkét szülőjétől ezt örökli, vagyis ezen mutációt tekintve homozigóta). Természetesen ez csak színjegyes bunda esetén valósul meg, legismertebb képviselője a sziámi macska.

Kék szem-fehér bunda

A másik leggyakoribb kék szem, a fehér bundájú macskák kék szeme. A fehér színt alapvetően két mutáció alakíthatja ki. Az albínó fehér szín a teljes színerőhöz (C) képest receszíven öröklődik. A cc genotípusú macskáknak a szeme is pigmenthiányos (piros). A ca ca albínó macskák szeme halványkék. A domináns fehér (W) szín dominánsan öröklődik. Macskák esetében ez utóbbi fehér szín a gyakoribb. Az embrionális fejlődés során a neurális taréj működésében zavar keletkezik, ezért a pigmenttermelő sejtek nem egyformán oszlanak el a bőrben (foltozottság), vagy egyáltalán nem jutnak a bőrbe, így a pigmentek nélküli szőrszálakat fehérnek látjuk. A szembe szintén csökkent mennyiségű melanin jut, így kék színű lesz az írisz. A belső fül fejlődése is zavart szenvedhet, így felléphet süketség is, de a süketség és a kék szemszín nem minden domináns fehér macska esetében jelentkezik. A domináns fehér macska szemszíne jellemzően kék, sárga, zöld vagy felemás. Annak, hogy nem minden domináns fehér macska szeme kék, az is lehet az oka, hogy az írisz nem csak a pigmentképző sejtek vándorlásával juthat pigmentekhez, hanem a recehártyáról is. A felemás szeműeknél nem ritkán csak a kék szem oldali hallószerv az érintett, de a sárga szemű fehér macskák is lehetnek süketek. A süketséget küszöbölték ki a keleti és sziámi tenyésztők a foreign white (idegen fehér) színváltozat létrehozásával. A foreigh white kék szemszínét a cs gén, a bunda fehér színét pedig a W gén adja. Azoknak a fehér keletieknek, melyeknek a kék szemszínét nem a cs gén hozza létre, a süketség veszélye fenyegeti. A foreign white szeme a sziámira jellemzően ragyogó kék. A keleti fajtán belül is előfordul a cc és caca recesszív fehér, albínó mutáció. A foreign white-ot a származása ismeretében lehet elkülöníteni a többi fehér színű keletitől, de szemszíne is utal a mutáció típusára. A cc albínók szemszíne piros, a caca albínóké lényegesen halványabb, mint a domináns fehéreké (W) és intenzitása messzemenően elmarad a foreign white ragyogó, zafírkék szemszínétől.

Kék szem-színes bunda

Vannak olyan kék szemszín mutációk, melyek színes, nem fehér és nem színjegyes bundájú macskákon jelentek meg. Ilyen típusú kék szem mutációval rendelkezett az Ojos Azules (spanyolul: azúrkék szemű), melynek szeme a búzavirághoz hasonló halványkék és homozigóta formában letális volt.

Földrajzilag eltérő helyeken és fajtákban fordul elő a DBE (Domináns Kék Szem) mutáció. A mutációt létrehozó gént még nem azonosították, így teszt sem létezik, amivel kimutatható. Az sem biztos, hogy ezt a megjelenési formát egyazon mutáció hozza létre, ezért a különböző fajtákban megjelent DBE-t el kell különíteni egymástól, például Altáj-DBE, Barnaul-DBE, ausztrál-DBE, ismeretlen DBE, stb. A DBE csoportba tartozó Altai kék szem mutáció dominánsan öröklődik és a feltételezések szerint a fehér foltosodást okozó gén egyik ,,leggyengébb" változatával van kapcsolatban. A gén hiányos penetranciája miatt a fehér szín csak néhány fehér szőrszál, vagy egy nagyobb fehér folt formájában jelenik meg. A homozigóta DBE kék szemű macskák süketek és nagy mennyiségű fehér szín jelenik meg a bundában, ezért a kék és felemás szemű Altai macskákat nem kékszemű, hanem lehetőleg zöld szemű macskákkal kell párosítani. Mára kidolgozták az Altai fajtastandardjét, mely révén elkülönül a hasonló kék szem mutációval rendelkező ukrán topáztól. A topáz fajtát Iryna Merzlenko kezdte el kialakítani Ukrajnában 2016-ban. Az Altaihoz hasonlóan a homozigóták többsége süket. A tenyésztés során ,,fekete"szemű utódok is megjelentek, melyek írisze annyira sötét olívazöld, hogy feketének tűnik. Mivel ezek a macskák kevésbé bizonyultak életképesnek, így a tenyésztő ivartalanította azokat a macskákat, melyek ezt a színt eredményezték. Az orosz Altáj régióban találtak más kékszemű macskákat is, melyek kék szeme a tesztpárosítások során egy másik génmutáció eredményének bizonyult (Barnaul-DBE).

A felemás szemszín (heterokrómia) oka lehet genetikai, főleg tarka egyedekből álló fajtákban fordul elő, például török angóra. Fajtától függetlenül megjelenhet veleszületett fejlődési rendellenesség, vagy szerzett (betegség, sérülés, gyógyszeres kezelés) okokból is.

A macskák szemszínének egyik legritkább formája a dikroikus szem, ami azt jelenti, hogy egy szemnek két színe van az írisz különböző területein lévő eltérő melaninszint miatt. Megjelenhet például a kék, zöld vagy sárga alapszínen barna színű foltként. Bármely fajtánál megtalálható és előfordulhat csak az egyik szemen vagy mindkettőben. Másik formája, amikor a pupilla körül van egy eltérő színű gyűrű az íriszben, ezt nevezik ,,karimás"szemnek. Kiállítási macskák esetében küllemi hibának számít.

Zöld

A zöld szemszín leggyakrabban halvány árnyalatú és főként az ezüst bundájú (I-inhibitor génnel rendelkező) macskák szeme zöld. A zöld szemszín genetikailag nincs összefüggésben a bunda ezüst színével. A tenyésztők szándékos választása volt ennek a színnek a rögzítése, így terjedt el és épült be az ezüst macskák standardjébe, mint kívánt szín. Sok ezüst macska szeme sárga, vagy sárgás, fajtánként változik, hogy ez mennyire jelent hátrányt a küllemi bírálat során. Az élénk, smaragdzöld árnyalat csincsilla perzsa esetében tenyésztői elvárás. Az orosz kék és a keleti fajta szemének a standard szerint zöldnek kell lennie minden szőrzet színváltozatban, kivéve a korábban említett foreign white esetében, mely élénk kék szemű.

Sárga

A sárga és a borostyán színű szemek a leggyakoribbak, főként a sötétebb bundájú macskák szemszíne. Például a brit és perzsa fajták nem cirmos, nem színjegyes változatainál elvárt a narancsszínű szem és törekvés irányul a minél erősebb tónus elérésére.

Változhat?

Felnőtt korban a macskák szemszíne már nem változhat. Ha a gazda mégis változást észlel, például barna folt, elszíneződés jelenik meg a szemen, akkor annak valamilyen sérülés, fekély, vagy hályog lehet az oka, mely sürgős állatorvosi beavatkozást igényel.

Felhasznált irodalom:

SARAH HARTWELL: Eye colours

SARAH HARTWELL: Blue-eyed breeds/Dominant Blue Eye (DBE)